Lokomotif sektörlerin rekabetteki yeni gözdesi Dijital Baskı
17-20 EYLÜL 2020, TÜYAP BÜYÜKÇEKMECE FUAR MERKEZİ, İSTANBUL

Lokomotif sektörlerin rekabetteki yeni gözdesi Dijital Baskı

Mobilya, dekorasyon, tekstil, inşaat, otomotiv gibi gözde sektörler, kişiye özel üretimde dijital baskı teknolojilerine yöneldi.  Bu alandaki son yenilikler, 15.’si düzenlenen Sign İstanbul Fuarı’nda sergilenecek.

Endüstriyel reklam uygulamalarında sıkça kullanılan dijital baskı teknolojileri, özellikle son dönemde rekabette öne çıkmak için kişiye özel tasarıma yönelen yapı, mobilya, dekorasyon, tekstil, otomotiv gibi sektörlerin vazgeçilmezi haline geldi. Dijital teknolojilerin; folyodan kumaşa, camdan metale, plastikten ahşaba kadar tüm zeminler üzerine, istenilen tasarımları hızlı, pratik ve ucuz yolla basabiliyor olması, kişiye özel üretim yapan firmalar açısından önemli bir avantaj sunuyor. Bu sayede örneğin bir otomotiv firması, müşterisinin beğenisi doğrultusunda aracın içini veya dışını ona özel hale getirebiliyor. Yine dijital baskı yapılmış folyo malzemeyle aracın tamamen giydirilmesi de mümkün olabiliyor. Ya da bir tekstil firması, üzerinde ünlü bir çizgi kahraman olan çocuk nevresim takımını, dijital baskı teknolojisi sayesinde çok uygun maliyetlerle seri halde üretebiliyor. Yapılan sektör değerlendirmesine göre bölgesinin transfer merkezi haline gelen Türkiye’deki yaklaşık 4 bin dijital baskı makinesi, yılda ortalama 25 milyon m2 üretim gerçekleştiriyor. Bu alandaki en yeni teknolojiler ise İstanbul Fuar Hizmetleri A.Ş. (İFO) tarafından düzenlenen Sign İstanbul fuarında görücüye çıkıyor.

Son 10 yılda önemli bir sıçrama yapan dijital baskı teknolojileri, en yaygın şekilde bulunduğu ev veya ofislerdeki yazıcılardan başlayarak, yaşamın hemen her anında sürekli karşımıza çıkıyor. Satış ya da hizmet noktasına sahip firmaların, tabelalarından vitrinlerine kadar pek çok yerde yararlandığı dijital baskı, outdoor veya indoor reklam uygulamalarının dışında, “kişiye özel üretim” konusunda da sıkça başvurulan bir yöntem haline geldi. Rekabetin yoğun olduğu sektörlerde, müşterisinin beğenisi doğrultusunda, ona özel uygulamalar gerçekleştirmek isteyen firmalar, dijital baskı teknolojilerinden yararlanıyor. Bu konudaki uygulama örnekleri ise oldukça fazla. Örneğin ünlü Mona Lisa tablosu, dijital baskı teknolojisi sayesinde kişiye özel perde haline dönüşebiliyor ya da kişiye özel t-shirt tasarımları yapabiliyor. Yine bir seramik firması, müşterisinin istediği herhangi bir resmi fayans üzerine dijital baskı yaparak, ev dekorasyonunda farklı uygulamalar geliştirebiliyor. Veya bir duvar kağıdı, istenilen tasarımda basılarak, kişiye özel duvar dekorasyonu elde edilebiliyor.

Kişiye özel üretim ile farklılaşmak isteyen marka temsilcileri, en yeni dijital baskı teknolojilerini Sign İstanbul Fuarı’nda bulacak!

Pek çok alanda olduğu gibi dijital baskı sektörünün de bölgedeki merkezi haline gelen Türkiye, bu alanda Avrupa dahil bölgesinin en büyük fuar organizasyonuna da sahip bulunuyor. İFO tarafından bu yıl 15.’si düzenlenen Sign İstanbul Fuarı, dijital baskı ile ilgili en yeni ürün, teknoloji ve uygulamalara ev sahipliği yapacak. Fuar; otomotiv, tekstil, konfeksiyon, yapı malzemeleri, mobilya, dekorasyon gibi rekabetin yoğun olduğu sektörlerde, kişiye özel üretimle fark yaratmayı hedefleyen markalar için dijital baskı uygulamalarındaki son yenilikleri yerinde görebilmek ve bu konuda birinci ağızdan bilgi alabilmek adına önemli fırsatlar sunuyor.

28 Kasım – 01 Aralık 2013 tarihlerinde gerçekleştirilecek olan Sign İstanbul 2013 ile ilgili detaylı bilgi ve katılım için, fuarın resmi web sitesi www.signistanbul.com adresini ziyaret edebilirsiniz