SIGN İstanbul 2012, rekorlarla kapandı! - SIGN İstanbul
English

SIGN İstanbul

SIGN İstanbul 2012, rekorlarla kapandı!

Geçen seneye göre % 20 büyümüş olarak, 30 ülkeden 400 firmanın katılımıyla 4 salonda birden düzenlenen SIGN İstanbul 2012, son 14 yılın ziyaret rekorunu kırdı.

İFO Fuarcılık tarafından bu yıl 14.’sü gerçekleştirilen SIGN İstanbul 2012, elde ettiği kapanış rakamları ile Avrupa da dahil bölgesinin endüstriyel reklam alanındaki en büyük fuar organizasyonu olduğunu bir kere daha ortaya koydu. 6-9 Aralık tarihleri arasında düzenlenen fuar; m2, katılımcı firma ve ziyaretçi sayıları bazında son 14 yılın rekorunu kırdı. 30 ülkeden 400 firma ve temsilciliğin stand açtığı SIGN İstanbul 2012, 4 gün boyunca 61 farklı ülkeden 21.579 profesyonel ziyaretçi ağırladı. Bunların 2.956’sı ise yurt dışından gelen ziyaretçiler oldu.

Sona eren organizasyon hakkında açıklamalarda bulunan İFO Fuarcılık Genel Müdür Yardımcısı Zekeriya Aytemur, bir ihtisas fuarı olmasına karşılık, SIGN İstanbul 2012’deki ziyaretçi sayısının, nihai tüketiciye hitap eden fuarlara benzer yoğunlukta olduğunu vurgulayarak “Metrekare başına ortalama 2 kişi ağırladık. 61 ülkeden ziyaretçi geldi. Profesyonel ziyaretçi yoğunluğundan ve elde ettikleri ticari fırsatlardan çok memnun kalan katılımcı firmalar, henüz daha fuar bitmeden 28 Kasım – 01 Aralık 2013 tarihlerinde 15.’sini düzenleyeceğimiz SIGN İstanbul’a kayıtlarını yaptırdı. Bu, fuarcılıkta çok rastlanan bir durum değil. Ayrıca, pazarda üretici olmaya karar veren ve bu yönde yatırım yapan firmalar da, ilk kez SIGN İstanbul 2012’de ziyaretçileriyle buluştu. Yurt dışı ziyaretçilerden gelen anket dönüşlerinde ise ortak görüş; bu alanda Avrupa’da düzenlenen diğer fuarlara gitmeye bile gerek olmadığı yönünde idi. Cumhuriyet’in 100. Yılında dünyanın sayılı ekonomilerinden birisi olmayı hedefleyen Türkiye’de, bu denli başarılı bir organizasyona imza atmış olmaktan gurur duyuyoruz” dedi.

 

Endüstriyel Reklam ve Açıkhava Reklamcılığı konusunda dünyanın sayılı fuar organizasyonlarından birisi olarak kabul edilen SIGN İstanbul, Türkiye’nin bölgesinin en önemli ticaret üssü olduğunu bir kez daha kanıtladı. Bu yılı rekorlarla kapatan fuar, m2, katılımcı firma ve profesyonel ziyaretçi sayısı bazında son 14 yılın zirvesine ulaştı. Özellikle Arnavutluk, Irak, İran ve Yunanistan’dan yoğun ziyaretlerin olduğu organizasyonu 4 gün boyunca 61 ülkeden toplam 21.579 kişi takip etti. 

“SIGN İstanbul’a yurt dışından gelen ziyaretçi, Avrupa’da başka bir fuara gitmeye gerek duymazken, ekonomik krizle boğuşan Yunan işadamları da Türkiye’yi tercih ediyor”

Her geçen yıl, bir öncekine göre büyüyerek kapılarını açan SIGN İstanbul, özellikle bu sene elde ettiği başarı ile dikkat çekti. Katılımcı firmaların, henüz fuar sona ermeden 2013 için yer ayırttığı fuardan, yurt içi ve yurt dışı ziyaretçiler de oldukça memnun ayrıldı. Artık kendisiyle yarışan bir organizasyon haline gelen SIGN İstanbul’un, milyarlarca dolarlık pazar büyüklüğüne sahip “endüstriyel reklam” sektörünün büyümesine ciddi oranda katkıda bulunduğunu ifade eden İFO Fuarcılık Genel Müdür Yardımcısı Zekeriya Aytemur; “Aldığımız geri bildirimlere bakarak şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki fuar, hem katılımcılarının hem de ziyaretçilerinin beklentisini fazlasıyla karşıladı. Yaptığımız ziyaretçi anketleri, özellikle yurt dışı ziyaretçilerimizin, SIGN İstanbul’dan sonra Avrupa’da başka bir fuara gitmeye gerek duymadıklarını ortaya koydu. Bu yıl Yunanistan’dan da ciddi oranda ziyaret aldık. Ekonomik sıkıntı yaşayan Yunanlı iş adamları, çıkış yolu olarak Avrupa’yı değil Türkiye’yi ve buradaki fuarları görüyor” dedi.

“2013’ün hazırlıklarına SIGN İstanbul 2012’nin bir ay öncesinden başladık”

SIGN İstanbul’un sadece ticari bir organizasyon olmadığını, Türkiye’deki endüstriyel reklam ve açıkhava reklamcılığı sektörünü dünya ölçeğinde büyük bir pazar haline getirme görevinin de bulunduğunu belirten Aytemur, İFO ekibi olarak 2013 yılındaki fuarın hazırlıklarına geçtiğimiz Kasım ayından başladıklarını söyledi. “Bu fuarı, temsil ettiği sektörle birlikte her geçen yıl daha da yukarıya taşımak için çalıyoruz” diyen Aytemur, yaklaşık 30 yıllık bir fuar geçmişi bulunan Türkiye’de, SIGN İstanbul’un önümüzdeki yıl 15. kez düzenleneceğini vurgulayarak “Bu, bizim için ayrı bir motivasyon kaynağı” dedi.

Sona eren fuar ve gelecek yıl düzenlenecek olan SIGN İstanbul 2013 hakkında detaylı bilgi için www.signistanbul.com adresini ziyaret edebilirsiniz.